Ewa Gulczyńska
Dr hab. n. med. Ewa Gulczyńska prof. ICZMP
Kierownik Kliniki Neonatologii ICZMP, konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego
Ukończyła Łódzką Akademię Medyczną. Jest specjalistą pediatrii i neonatologii. Od 2007 roku jest Kierownikiem Kliniki Neonatologii Centrum Zdrowia Matki Polki (57 łóżek w tym 23 stanowiska intensywnej terapii neonatologicznej). Kieruje zespołem 27 lekarzy neonatologów i rezydentów.
Wiedzę uzupełniała w trakcie staży zagranicznych w Maternity Hospital w Liverpoolu, Columbia University w Nowym Jorku, Children Hospital of Alabama US oraz podczas zagranicznych szkoleń podyplomowych - IPOKRaTES Foundation Clinical Seminar (Stockholm, Verona, Siena, Mainz, Warszawa).
Wśród zainteresowań naukowych należy wymienić farmakokinetykę i terapię monitorowaną, opiekę nad noworodkiem o ekstremalnie małej masie ciała, nowoczesne techniki wentylacji, terapię surfaktantem egzogennym, terapię żywieniową, zastosowanie hipotermii leczniczej w encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej noworodka, monitorowanie funkcji mózgu, neuroprotekcję. Jest pionierem metody hipotermii leczniczej w Polsce stosowanej w niedotlenieniu okołoporodowym. Koordynuje bazę danych i współpracę wieloośrodkową w ramach platformy informacyjno-naukowej „Moduł encefalopatii niedotlenieniowo-niedokrwiennej”.
Prowadzi prace naukowe w oparciu o granty KBN, NCN, organizuje współpracę wieloośrodkową oraz międzynarodową. Koordynuje pod względem merytorycznym program edukacyjny dla szpitali w Polsce „Opieka Wspierająca Rozwój Noworodka w Oddziale Szpitalnym”. Jest adiunktem Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Klinika pod jej kierownictwem:
- prowadzi zajęcia w ramach „Szkoły Rodziców Wcześniaka”,
- prowadzi działalność naukowo-dydaktyczną na wydziałach polsko i anglojęzycznych Uniwersytetu Medycznego oraz w ramach koła naukowego studentów (jest opiekunem programów specjalizacyjnych w neonatologii oraz promotorem prac doktorskich),
- współpracuje z 6 polskimi NeoOIT szpitali świadczących opiekę perinatologiczną, w ramach Polskiej Sieci Neonatologicznej monitorującej zakażenia w oddziałach intensywnej terapii noworodk
W celu dalszej poprawy jakości opieki nad wcześniakami urodzonymi z masą ciała poniżej 1500g współpracuje z międzynarodową bazą Vermont Oxford Network.
Strona przeznaczona dla lekarzy i osób pracujących w ochronie zdrowia. Wchodząc tu, potwierdzasz, że jesteś osobą uprawnioną do przeglądania zawartych na tej stronie treści.