Nowa klasyfikacja chorób ICD-11 opublikowana

2018-09-06

article image

Nowa klasyfikacja chorób ICD-11 opublikowana

Autor:Jędrzej Sarnecki

Na podstawie: WHO, Medscape

18 czerwca 2018 r., po ponad dekadzie przygotowań, Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization, WHO) przedstawiła nową wersję Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-11 (International Statistical Classification of Diseases and Related Health Problems). Opublikowana wersja klasyfikacji ma umożliwić zaplanowanie wdrożenia ICD-11 do użycia w państwach członkowskich WHO, rozpoczęcie szkoleń pracowników ochrony zdrowia i przygotowanie tłumaczeń na lokalne języki. W maju 2019 r. nowa wersja klasyfikacji zostanie przedstawiona do akceptacji Światowemu Zgromadzeniu Zdrowia (World Health Assembly, WHA). Ostatecznie ICD-11 będzie obowiązywać od 1 stycznia 2022 r.

Po raz pierwszy w historii ICD nowa wersja (ICD-11) jest całkowicie elektroniczna, co ma znacząco ułatwić jej stosowanie. W porównaniu z ICD-10, która zawierała niecałe 14,5 tys. kodów oznaczających jednostki chorobowe, ICD-11 ma ich aż 55 tys. W ramach przygotowań nowej klasyfikacji przegrupowano podział części chorób i problemów zdrowotnych, tak by lepiej odzwierciedlał aktualną wiedzę medyczną. Między innymi przeniesiono rozpoznania dotyczące niespójności płci z działu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania do nowo utworzonej grupy stanów związanych ze zdrowiem seksualnym, dostosowano klasyfikację dotyczącą odporności mikroorganizmów na leki, tak by była bliższa klasyfikacji stosowanej przez GLASS (Global Antimicrobial Resistance Surveillance System), czy dodano rozpoznanie dotyczące uzależnień od gier wideo. Przy opracowywaniu ICD-11 zwrócono również szczególną uwagę na bezpieczeństwo pacjentów. W porównaniu z poprzednią wersją dokumentowanie zdarzeń niepożądanych ma być łatwiejsze i dokładniejsze.

„WHO jest naprawdę dumne z ICD” − mówił dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO. − „Pozwala ona (ICD-11) na lepsze zrozumienie, dlaczego ludzie chorują i umierają oraz na podejmowanie działań w celu zapobiegania cierpieniu i ratowania życia”.


Podobne aktualności