Mieszanka dla niemowląt zawierająca pięć swoistych oligosacharydów mleka ludzkiego a mikrobiota jelitowa

2024-01-04

article image

Autor artykułu: Michał Pac

Artykuł jest opracowaniem badania z randomizacją, w którym oceniano wpływ mieszanki dla niemowląt zawierającej 5 oligosacharydów mleka ludzkiego na rozwój mikrobioty jelitowej.

Tekst opatrzony jest dwoma komentarzami: prof. Hanny Szajewskiej oraz dra. Aleksandra Krasnowa, który jest jednym z autorów badania.

W lipcu 2022 r. na łamach Frontiers in Nutrition ukazały się wyniki badania z randomizacją  dotyczącego wpływu mieszanki dla niemowląt zawierającej 5 swoistych oligosacharydów mleka ludzkiego (HMO) na rozwój mikrobioty jelitowej. 
W skład mleka ludzkiego wchodzi ponad 160 HMO, spośród których można wydzielić 3 główne kategorie: 
- oligosacharydy fukozylowane, 
- niefukozylowane, 
-sialylowane. 
HMO odgrywają różnorodną i ważną rolę w rozwoju niemowląt:
- pełnią funkcję prebiotyków, wspierając wytworzenie się i utrzymanie zbalansowanej mikrobioty jelitowej, 
- sprzyjają rozwojowi Bifidobacterium u niemowląt karmionych piersią.
Dodatkowa rola HMO polega na immunoprotekcji dzięki właściwościom przeciwadhezyjnym i przeciwbakteryjnym, regulującym odpowiedź komórek nabłonka jelitowego, a także modulującym odpowiedź immunologiczną poprzez bezpośrednie oddziaływanie na komórki odpornościowe oraz sekrecję cytokin. 
Ponadto wykazano pozytywny wpływ HMO na rozwój mózgowia. 

Więcej na temat badań i pozytywnego wpływu HMO na rozwój mikrobiomu jelitowego niemowląt znajdziecie Państwo w artykule dostępnym na stronie: https://www.standardy.pl/artykuly/id/1997


Podobne aktualności