Nowa terapia dla najmłodszych z alergią na orzeszki ziemne

2023-12-20

article image

Autor: Jan Koziej

Opracowanie na podstawie: Togias A. Good News for Toddlers with Peanut Allergy. N Engl J Med 2023;388:1814-1815.

 

Alergia pokarmowa na orzeszki ziemne występuje powszechnie. W większości przypadków pierwsze objawy pojawiają się w dzieciństwie. Zazwyczaj pacjenci stosują strategię eliminacyjną. Niestety, pomimo starań są narażeni na przypadkowe ekspozycje, czasem groźne w skutkach. W 2020 r. Agencja Żywności i Leków (Food and Drug Administration, FDA) zatwierdziła stosowanie doustnej formy immunoterapii alergenem orzeszków ziemnych u pacjentów w wieku od 4 do 17 lat.

W maju 2023 r. na łamach The New England Journal of Medicine ukazał się artykuł odnoszący się do badania EPITOPE (ang. Epicutaneous Immunotherapy in Toddlers with Peanut Allergy). Naukowcy badają skuteczność Viaskin Peanut 250 μg – plastra, który poprzez dostarczanie białka orzeszków ziemnych do skóry pozwala na odczulanie małych dzieci. W badaniu uczestniczyli pacjenci w wieku od 1 do 3 lat. Badacze zgłaszają, że po rocznej kuracji 67% dzieci z grupy badanej mogło bezpiecznie spożyć białko orzeszka ziemnego w ilości odpowiadającej 3-4 orzeszkom lub 1, w zależności od wyjściowej tolerancji pacjenta.

W publikacji porównano immunoterapię przezskórną z doustną, badaną w projekcie IMPACT (ang. the Oral Immunotherapy for Induction of Tolerance and Desensitization in Peanut-Allergic Children Trial). Dane sugerują, że doustna immunoterapia może mieć silniejszy efekt ochronny niż ten zgłoszony w badaniu EPITOPE. Jednak reakcje alergiczne skutkujące podaniem adrenaliny wystąpiły u 10% pacjentów leczonych przezskórnie w porównaniu z 22% leczonymi doustnie. Może to wskazywać na lepszy profil bezpieczeństwa terapii transdermalnej. Należy jednak pamiętać, że wyniki tych badań nie mogą być bezpośrednio porównywane.

Wyniki badania EPITOPE są bardzo obiecujące dla najmłodszych pacjentów z alergią na orzeszki ziemne. Autorzy zwracają uwagę na współistnienie kilku niezależnych alergii u wielu pacjentów. W przyszłości możliwe jest powstanie terapii przezskórnej łączącej kilka pokarmów. Należy też brać pod uwagę inne rozwiązania, takie jak immunomodulacja.

Pełna wersja artykułu jest dostępna pod adresem:

https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMe2301157

fot. pexels.com.pl


Podobne aktualności