Dziedziczny niedobór cynku u niemowląt
Dziedziczny niedobór cynku u niemowląt
Autor: Ada Borowiec
Opracowanie na podstawie: Kambe T, Fukue K, Ishida R, Miyazaki S. Overview of Inherited Zinc Deficiency in Infants and Children. Journal of Nutritional Science and Vitaminology 2015;61:S44-S46.
Przegląd piśmiennictwa opublikowany przez Kambego i wsp. na łamach Journal of Nutritional Science and Vitaminology w 2015 roku stanowi podsumowanie aktualnej wiedzy na temat dziedzicznego niedoboru cynku u dzieci. Autorzy pracy szczególny nacisk położyli na jego genetyczne i molekularne podłoże.
Optymalny wzrost i rozwój dziecka wymaga szeregu mikroelementów. Cynk odgrywa kluczową rolę jako komponent białek strukturalnych, katalitycznych i sygnałowych. Ostatnie badania w dziedzinie proteomiki wskazują, że aż 10% białek w ludzkim organizmie ma zdolność wiązania cynku, co odzwierciedla jego niezastąpiony udział w licznych procesach fizjologicznych. Jest niezbędny do prawidłowego wzrastania i rozwoju, funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego oraz endokrynnego, szczególnie w pierwszych latach życia.
W krajach rozwijających się, gdzie występuje niedożywienie, niedobór cynku jest wciąż istotnym problemem zdrowotnym, zwiększa zachorowalność i śmiertelność najmłodszych dzieci1. Suplementacja cynkiem prowadzona u dzieci z tych krajów może zmniejszyć częstość występowania takich chorób jak biegunka czy zakażenia dolnych dróg oddechowych oraz poprawić tempo wzrastania. W krajach rozwiniętych niedobór cynku u dzieci występuje o wiele rzadziej.
Niedobór cynku może być spowodowany niedostatecznym spożyciem tego pierwiastka z dietą, ale występuje także, choć rzadko, jako schorzenie dziedziczne. Dotychczas poznane acrodermatitis enteropathica oraz przejściowy niedobór cynku u noworodków (ang. transient neonatal zinc deficiency) według ostatnio przeprowadzonych badań mogą być spowodowane mutacjami w genie kodującym białko transportujące cynk.
Stężenie cynku w mleku matki, szczególnie w pierwszych 3 miesiącach po porodzie, jest znacznie wyższe od stężenia w surowicy krwi matki, co odzwierciedla ogromne zapotrzebowanie na cynk u najmłodszych dzieci. Dzieci urodzone przedwcześnie, w porównaniu do dzieci donoszonych, z powodu mniejszej zdolności absorpcyjnej jelit wymagają jeszcze większej podaży cynku2. Dlatego objawowy niedobór cynku diagnozuje się głównie u wcześniaków karmionych piersią3, rzadziej u niemowląt urodzonych o czasie, u których bardziej prawdopodobne jest podłoże dziedziczne choroby.
Acrodermatitis enteropathica to choroba dziedziczona autosomalnie recesywnie, spowodowana mutacją w genie ZIP4/SCL39A4 kodującym białko transportujące cynk z przestrzeni zewnątrzkomórkowej i kompartmentów wewnątrzkomórkowych do cytoplazmy4. Konsekwencją wymienionej mutacji jest zmniejszona absorpcja cynku w jelitach. Acrodermatitis enteropathica objawia się wypryskowym zapaleniem skóry, łysieniem i biegunką typowo we wczesnym niemowlęctwie lub po zaprzestaniu karmienia piersią4. Występuje z częstością 1:500 0005. Symptomy niedoboru cynku ustępują po rozpoczęciu suplementacji diety cynkiem elementarnym w dawce 1-3 mg/kg m.c./dobę przewlekle.
Odmiennym zaburzeniem jest przejściowy niedobór cynku u noworodków, występujący u dzieci donoszonych i karmionych piersią. Jest on spowodowany zmniejszonym stężeniem cynku w mleku matki. Objawy niedoboru tego pierwiastka występują tylko podczas okresu karmienia piersią i nie nawracają po odstawieniu od piersi. Zmniejszony poziom cynku w matczynym pokarmie jest wynikiem mutacji u matki w genie ZnT2/SLC30A2 kodującym białko transportujące cynk z cytoplazmy do przestrzeni zewnątrzkomórkowej, czyli do mleka. Dlatego objawy niedoboru mogą być łagodzone przez suplementację cynkiem u dziecka, ale nie u matki. Przejściowy niedobór cynku u noworodków prawdopodobnie częściej dziedziczy się w sposób autosomalnie dominujący.
Wyjaśnienie molekularnych mechanizmów i dziedzicznych uwarunkowań powodujących niedobór cynku we wczesnym dzieciństwie daje nam istotne wskazówki, jak zapobiegać w przyszłości rozwojowi objawowych postaci tych chorób.
Gen |
Choroba |
Kliniczne cechy |
Leczenie |
ZIP4 |
Acrodermatitis enteropathica |
Wypryskowe zapalenie skóry występujące na dystalnych częściach ciała i w okolicach otworów naturalnych, łysienie, biegunka, zahamowanie i opóźnienie wzrastania, spowolnienie umysłowe, w zaawansowanej postaci zaburzone gojenie ran
|
Suplementacja cynkiem 1-3 mg/kg m.c./dobę przewlekle |
Znt2 |
Przejściowy niedobór cynku u noworodków |
Pęcherzowe i nadżerkowe zapalenie skóry wokół ust, w okolicach genitalnych, na szyi i palcach ręki, biegunka, wypadanie włosów
|
Suplementacja cynkiem podczas karmienia piersią |
Podobne aktualności
Strona przeznaczona dla lekarzy i osób pracujących w ochronie zdrowia. Wchodząc tu, potwierdzasz, że jesteś osobą uprawnioną do przeglądania zawartych na tej stronie treści.