Trawa NIE zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu

2017-01-05

article image

Trawa NIE zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie płotu

Autor: Carlos Lifschitz, M.D.

Być może znają Państwo angielskie powiedzenie: „Trawa jest zawsze bardziej zielona (po drugiej stronie płotu)” [ang. The grass is always greener (on the other side of the fence)], które wskazuje na zjawisko postrzegania innych jako osób będących w lepszej od nas sytuacji, mimo że wcale tak nie musi być. Pochodzę z Argentyny i zawsze uważałem, że wszystko jest lepsze za granicą. Gdy mieszkałem w Stanach Zjednoczonych, zauważyłem u mieszkańców tego kraju odwrotny fenomen – uważają się oni za najlepszych. W ciągu ostatnich 6 lat co roku spędzałem w Polsce po kilka miesięcy, podczas których nawiązywałem kontakty z Polakami (lekarzami i nie tylko), uczęszczałem na koncerty i do opery, chodziłem na siłownię, do restauracji, mieszkałem w różnych hotelach. W tym czasie z podziwem patrzyłem na szacunek, jaki Polacy okazują sobie nawzajem. Kierowcy samochodów są uprzejmi i darzą innych respektem, a kierujący autobusami i ciężarówkami nie wykorzystują rozmiarów swoich pojazdów, aby rządzić ulicą. Przechodnie i rowerzyści mają zaufanie do kierowców i przekraczają jezdnię w wyznaczonych miejscach, często nie sprawdzając nawet, czy coś jedzie. Uwierzcie mi Państwo, to nie byłoby zbyt rozsądne w Stanach Zjednoczonych, a co dopiero w Argentynie.

Przytoczone powiedzenie można odnieść do wielu zjawisk i dziedzin, m.in. pogody, jakości życia, opieki medycznej oraz naukowych osiągnięć lekarzy. Przytoczyłem je, aby unaocznić Czytelnikom fakt, że lekarze z Polski zyskują międzynarodowe uznanie i, mimo ograniczonych zasobów, prowadzą ważne badania z zakresu pediatrii. Jako gastroenterolog dziecięcy znam specjalistów z tej dziedziny, pozwolę więc sobie wymienić w tym tekście kilka wybitnych osób.

Pierwszą z nich jest Profesor Hania Szajewska − znakomity naukowiec zajmujący się badaniami klinicznymi, a także nauczyciel, o którego zabiegają instytucje z całego świata ze względu na jasność Jej wypowiedzi i pasję, z jaką podchodzi do nauczania. Co roku jest zapraszana do wielu państw. W tym roku poprowadziła m.in. kilka wykładów i prezentacji podczas spotkania ESPGHAN (European Society for Paediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) w Atenach oraz na 5. Światowym Kongresie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci w Montrealu, a także na międzynarodowym kursie w Szwajcarii. Dodatkowo jest europejskim redaktorem czasopisma Journal for Pediatric Gastroenterology and Nutrition oraz wraz ze swoim zespołem przygotowała wiele interesujących publikacji. Chciałbym wspomnieć również o Profesorze Piotrze Socha, który także był bardzo aktywny na Kongresie ESPGHAN w Atenach oraz był wykładowcą m.in. na kursie zorganizowanym przez LASPGHAN (Latin American Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) w Santiago w Chile; opublikował ponadto kilka prac w 2016 r. Doktor Dariusz Gruszfeld był pierwszym autorem publikacji o wynikach wieloośrodkowego europejskiego badania. Profesor Janusz Książyk był przewodniczącym sesji ustnych prezentacji na Kongresie ESPGHAN w Atenach oraz współautorem ważnej publikacji: „Malnutrition risk in hospitalized children: use of 3 screening tools in a large European population”. Profesor Anna Nowak-Węgrzyn, lider w dziedzinie nabywania tolerancji u dzieci z alergiami pokarmowymi, pracuje w Stanach Zjednoczonych, ale wykładała w Polsce. Liczba zaprezentowanych przez lekarzy z Polski na spotkaniu ESPGHAN prac była imponująca – stanowiły one 9,14% wszystkich plakatów i 8,33% wyróżnionych prac.

Jak widać, polscy lekarze są przykładem doskonałości nie tylko w swoim kraju, lecz także na całym świecie. Trawa jest również zielona w Polsce. Wznieśmy zatem toast za dalsze sukcesy i szczęśliwy 2017 rok.

Polscy Autorzy abstraktów przyjętych w 2016 roku do prezentacji w czasie Kongresu ESPGHAN 2016 w Atenach. 

Prezentacje ustne: Marcin Krawczyk, Diana Kamińska, Maja Klaudel-Dreszler, Bernadeta Patro-Gołąb, Grzegorz Oracz.

Krótka prezentacja ustna wyróżnionych plakatów przedstawiana w czasie sesji plakatowej: Anna Chmielewska, Agata Chobot, Piotr Czubkowski, Maciej Dądalski, Katarzyna Karolewska-Bochenek, Kinga Kowalska-Duplaga, Aleksandra Marach, Magdalena Naorniakowska, Ewa Orłowska, Marcin Osiecki.

Prezentacje w formie plakatów: Marta A. Biernacka, Urszula Daniluk, Piotr Dziechciarz, Marcin Dziekiewicz x 2, Marta Flisiak-Jackiewicz, Agnieszka Gawrońska, Maria Goliszek, Barbara Iwańczak, Wojciech Jańczyk, Irena Jankowska, Dorota Jarzębicka, Diana Kamińska, Elwira Kołodziejczyk, Monika Kowalczuk-Kryston, Paulina Krawiec, Maciej Kołodziej, Małgorzata Matuszczyk, Monika Meglicka, Katarzyna Olszewska, Aleksandra Pituch-Zdanowska, Karolina Piwczyńska, Joanna Sieczkowska x 3, Anna Socha-Banasiak, Anna Stochel-Gaudyn, Anna Szaflarska-Popławska, Agnieszka Wegner, Karolina Wejnarska, Sebastian Więckowski, Ewa Winnicka, Aldona Wierzbicka, Katarzyna Wojtyniak, Bartłomiej Zalewski.

 

 


Podobne aktualności