ECDC: Zmniejszenie wyszczepialności przeciwko odrze prowadzi do wybuchów ognisk epidemicznych w Europie

2017-06-02

article image

ECDC: Zmniejszenie wyszczepialności przeciwko odrze prowadzi do wybuchów ognisk epidemicznych w Europie

Autor: Jędrzej Sarnecki

Na podstawie: ECDC, Istituto Superiore di Sanità, Reuters

 

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Center for Disease Prevention and Control, ECDC) przedstawiło pod koniec kwietnia dane świadczące o wybuchu kilku ognisk epidemicznych odry w ostatnim roku w Europie, spowodowanych spadkiem wyszczepialności przeciwko tej chorobie. W styczniu i lutym 2017 r. odnotowano 1524 przypadki zachorowania w 14 państwach Unii Europejskiej (UE), zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W 10 państwach, w tym również w Polsce, zapadalność na odrę była ponad dwukrotnie wyższa niż w tym samym okresie w 2016 r.

Między 1 marca 2016 r. a 28 lutego 2017 r. stwierdzono 5881 przypadków odry w Europie, z czego 46% stanowili pacjenci z Rumunii, 24% z Włoch i 9% z Wielkiej Brytanii. Istotnym problemem są przypadki zachorowań u osób > 20. roku życia, które stanowiły 28% chorych w 2016 r., co podkreśla znaczenie szczepienia również nastolatków i dorosłych, którzy nie zostali zaszczepieni w dzieciństwie.

Znaczący wzrost liczby przypadków odry w 2017 r. odnotowano we Włoszech, gdzie od 1 stycznia do 14 maja 2017 r. stwierdzono 2395 zachorowań. 89% pacjentów stanowiły osoby niezaszczepione, natomiast 7% chorych otrzymało wyłącznie 1 dawkę szczepionki. Sytuacja doprowadziła do wydania ostrzeżenia przez amerykańskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Center for Disease Control and Prevention, CDC) dla osób planujących podróż do Włoch. Tak znaczący wzrost liczby zachorowań spowodował również wprowadzenie przez włoski rząd obowiązku szczepień dzieci przeciwko odrze, polio, krztuścowi, błonicy, tężcowi, WZW B i Haemophilus influenzae typu b i kar w przypadku ich niewykonywania. Niezaszczepione dzieci nie będą mogły chodzić do żłobków i przedszkoli. Dzieci, których dotyczy obowiązek szkolny (7-16 lat), a które nie otrzymały 1 lub więcej szczepionek, muszą uczęszczać do szkoły, jednak w przypadku braku uzupełnienia szczepień ich rodzicom grozi kara grzywny w wysokości od 500 do 7500 euro oraz możliwość zawieszenia praw rodzicielskich.

Jak podkreślają eksperci, w wielu państwach Europy odsetek osób zaszczepionych przeciwko odrze jest niezadowalający. Aby powstrzymać rozprzestrzenianie się choroby, wymagane jest, aby > 95% populacji otrzymało 2 dawki szczepionki (odsetek ten był niższy w 12 z 23 państw UE, które dostarczyły dane; co najmniej 1 dawkę szczepionki otrzymało mniej niż 95% populacji w 12 z 27 państw UE, które dostarczyły dane).

 

 

 


Podobne aktualności